Dwoje uczniów oddziału VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 1 w Stemplewie reprezentowało naszą placówkę w XV Konkursie Literacki Talent „KOBIETY NIEZWYKŁE. Rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej, Wandy Rutkiewicz, Marii Grzegorzewskiej” zorganizowanym przez Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu i Bibliotekę Pedagogiczną w Sieradzu Filia w Poddębicach. Rok 2022 to rok kobiet, kobiet mądrych, odważnych, wrażliwych, zbuntowanych, genialnych. Dlatego w tym roku uczestnicy konkursu literackiego mieli za zadanie stworzyć pracę literacką inspirowaną słowami wybranej postaci kobiecej. Konkurs adresowany był do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Konkurs odbywał się w dowolnej formie literackiej, np. wiersz, opowiadanie, esej.
Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 16 maja 2022r. w Filii Biblioteki Pedagogicznej w Poddębicach, gdzie zostały ogłoszone wyniki, wręczone dyplomy i nagrody. Jak podkreśliła przewodnicząca jury laureaci konkursu są literacką elitą, wśród której znalazł się nasz uczeń Igor T., który otrzymał wyróżnienie w konkursie Literacki Talent, a Wiktoria C. otrzymała dyplom i nagrodę za udział w konkursie. Należy podkreślić, że nasi wychowankowie rywalizowali z uczniami nie tylko masowych szkół podstawowych, ale także uczniami Liceum Ogólnokształcącego. W konkursie pierwsze miejsce przypadło uczniom klasy III LO w Poddębicach, natomiast nasz wychowanek za napisanie wiersza inspirowanego słowami Marii Grzegorzewskiej „Nie ma kaleki - jest człowiek” otrzymał wyróżnienie. Jesteśmy pod wrażeniem literackiego talentu naszych ósmoklasistów. Serdecznie gratulujemy! Wiersz Igora, jak i pozostałych nagrodzonych, został umieszczony w wydaniu pokonkursowym „Kobiety niezwykłe” w formie książkowej.
Oto nagrodzony tekst:
Igor Topolski, klasa VIIIL
„Nie ma kaleki -jest człowiek” – Maria Grzegorzewska
Słowa Marii Grzegorzewskiej „Nie ma kaleki -jest człowiek” są mi bardzo bliskie, ponieważ chodzę do szkoły specjalnej w Stemplewie, w której uczą się dzieci i młodzież z różnym stopniem niepełnosprawności i z różnymi deficytami. Są tu przedszkolaki, dzieci ze szkoły podstawowej oraz dorosła młodzież. Wszyscy są wspaniali i kochani.
Gdy Ci smutno, gdy Ci źle,
do nas śmiało udaj się.
My we wszystkim pomożemy,
w mig problemy rozwiążemy!
Wszystkie dzieci są wspaniałe,
mimo drobnych wad kochane.
Do pomocy zawsze skore,
Chociaż same bardzo chore.
Tomek z Mają nad wszystkim czuwają,
Kasia i Marek im pomagają.
Wszyscy na wzajem
się pięknie wspierają.
Razem tworzymy wielką rodzinę -
Karol na wózku,
Maciek z kulami,
Ola zakrywa uszy rękami.
Nie ma kaleki – jest człowiek.
Oto historia każdego z nas.
Bo człowiek wart jest tyle,
Ile drugiemu potrafi dać.

foto b