Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. Właśnie tego dnia dzień i noc są równej długości. To początek nowego cyklu życia, to pożegnanie długiej zimy i budzenia się przyrody do życia. Zaczynają zielenić się trawniki kiełkują rośliny i pąki na gałęziach drzew. To czas zasiewów i oczekiwania na plony. Czy u nas ten czas już nadszedł? Poszukamy odpowiedzi.
Dzień rozpoczął się inaczej niż zwykle, zamiast lekcji na uczniów czekały konkursy. Klasy zmagały się z wykonaniem Marzann, które fantastycznie prezentowały się podczas podsumowania na apelu. Następnie dwie grupy uczniów wyruszyły dwoma różnymi trasami na poszukiwanie zwiastunów nowej pory roku. Klasy SOSW drogą asfaltową dotarły do rzeczki w okolicy miejscowości Wielenin gdzie wzorem dawnej tradycji spalono i puszczono z wodą „Panią Zmarzłą”.

FOTO PRZEDSZKOLE

FOTO SOSW

FOTO MOS

Grupa uczniów z MOS podążyła dłuższą trasą. Ze Stemplewa szutrowymi drogami, polnymi duktami dotarła do pobliskiej rzeczki w miejscowości Pęgów. Również tam odtańczono rytualny taniec na pożegnanie zimy i Marzannę puszczono z nurtem rzeki. Dalej droga prowadziła przez łąki i pastwiska wzdłuż brzegu rzeki. Tutaj dopiero rozpoczął się prawdziwy naturalny parkur, gdzie trzeba było także wykazać umiejętnościami survivalowymi. Uczniowie musieli konstruować samodzielnie kładki aby pokonać cztery dopływające do rzeki rowy wypełnione po brzegi wodą. Po drodze spotkaliśmy wiele oznak wiosny. Kwitnące pierwsze kwiaty, latające motyle, liczne ptactwo włącznie z jednym z największych gatunków żurawiami, stada pasących się saren i na koniec jeden samiec Jeleń. To chyba wystarczające dowody na początek wiosny. Znaleźliśmy odpowiedź której szukaliśmy.
Uczniowie SOSW i MOS przegonili zimę i zaprosili do przyjścia wiosnę. Za to Wiosna przywitała nas piękną słoneczną aurą, zima nie protestowała, prędko nas opuściła.

FOTO PRZEDSZKOLE

FOTO SOSW

FOTO MOS