Szanowni Rodzice!

W związku z napływającymi informacjami o zagrożeniu koronawirusem w Polsce proszę rodziców o szczególną troskę o zdrowie dzieci, przestrzeganie i wdrażanie zasad, które wyeliminują lub ograniczą możliwość jego rozprzestrzeniania się.
Podstawowe środki ochrony przeciwko nowemu koronawirusowi:
- częste mycie rąk wodą z mydłem,
- stosowanie odpowiednich zasad higieny (ochrony) podczas kaszlu i kichania,
- dezynfekcja sprzętów: mebli, urządzeń sanitarnych środkami na bazie alkoholu,
- unikanie przebywania w otoczeniu osób zainfekowany
- informowanie nauczycieli przez dzieci (w szkole) w przypadku złego samopoczucia, gorączki, trudności w oddychaniu, itd.
Proszę o nie przysyłanie do szkoły (przedszkola) dzieci z objawami grypopodobnymi (katar, kaszel, gorączka, bóle mięśni, bóle głowy, złe samopoczucie, itp.).
Nauczyciele przedszkola i oddziałów w szkole mają prawo odmówić przyjęcia dziecka do przedszkola i szkoły w przypadku widocznych objawów choroby. Nauczyciele pozostałych klas informują rodziców o zauważalnych objawach choroby – dziecko powinno być natychmiast odebrane przez rodzica (opiekuna).
Należy jednak pamiętać o zachowaniu spokoju i rozsądku w przypadku jakichkolwiek podejrzeń o zachorowanie dzieci ze względu na fakt, że „zwykła grypa”, czy przeziębienie mają podobny charakter.
W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów choroby należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub najbliższego punktu medycznego, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, najbliższego oddziału zakaźnego.

Jak walczyć z koronawirusem? 10 wskazań WHO
1. Myć często ręce z użyciem środka antyseptycznego, a jeśli nie mamy go pod ręką - wodą i mydłem. Wirus może być przenoszony przy dotykaniu zakażonych powierzchni lub przez kontakt z osobami chorymi, a ostrożne zachowanie zmniejsza ryzyko zakażenia.
2. Regularnie czyścić takie powierzchnie, jak blaty biurek w miejscach pracy bądź stołów w kuchni.
3. Upewniać się, czy informacje o Covid-19 pochodzą z wiarygodnych źródeł, takich jak krajowe instytucje służby zdrowia, personel medyczny czy sama WHO. Należy np. pamiętać, że infekcja zaczyna się zazwyczaj od gorączki i suchego kaszlu, nie zaś od dolegliwości w rodzaju kataru.
4. Unikać podróży, gdy mamy gorączkę lub kaszel. Jeśli choroba dosięgnie nas w czasie podróży samolotem, należy niezwłocznie poinformować załogę, a po powrocie do domu skontaktować się z zawodowym personelem medycznym i opowiedzieć skąd właśnie powróciliśmy.
5. Należy kichać i kaszleć zasłaniając się rękawem (nie dłonią) lub używać jednorazowej chusteczki, którą trzeba niezwłocznie wyrzucić do śmieci i umyć ręce.
6. Jeśli masz więcej niż 60 lat i problemy ze zdrowiem w rodzaju niewydolności sercowo-naczyniowej lub oddechowej bądź cukrzycy ryzyko ciężkiej choroby w razie zakażenia zwiększa się. Dlatego należy podejmować dodatkowe środki ostrożności, unikać zatłoczonych miejsc, gdzie łatwo o kontakt z potencjalnymi źródłami zakażenia.
7.Jeśli poczujemy się źle, należy pozostać w domu i wezwać lekarza lub zawodowego pielęgniarza, który powinien zapytać nas o symptomy złego samopoczucia, dokąd podróżowaliśmy i z kim kontaktowaliśmy się.
8. Jeśli zachorujemy, należy pozostać w domu, odizolować się od pozostałych członków rodziny - również podczas posiłków - i korzystać z osobnych nakryć, talerzy, półmisków.
9. W razie uczucia duszności wezwać lekarza.
10. To naturalne, iż żyjąc w otoczeniu atakowanym przez chorobę, odczuwamy niepokój. Należy poszukiwać sposobu, jak sobie w tej sytuacji poradzić, szukać pomocy i sposobu zagwarantowania sobie bezpieczeństwa w miejscu pracy, szkole czy miejscu kultu religijnego.
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Sprawdź co zrobić!
Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca, by w przypadku, kiedy istnieje podejrzenie zakażenia, ale nie dana osoba nie ma jeszcze objawów, pozostała w domu. Należy unikać kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa.
Pamiętaj, NIE ZGŁASZAJ SIĘ NA SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) ani DO PRZYCHODNI POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie). Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni!
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem, to
• bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
• zgłoś się do oddziału zakaźnego. Listę szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju znajdziesz w poniższym artykule (na dole strony)
• zadzwoń na specjalną całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590